Zabytkowe mosty na Dunaju

Portret użytkownika aborawska
Most Łańcuchowy na Dunaju
Most Łańcuchowy na Dunaju

Budapeszt jest przecięty szerokim korytem Dunaju. Rzeka zawsze miała dla miasta duże znaczenie, ale była także naturalną granicą rozdzielającą dwie jego części – Budę i Peszt. Dopiero nieco ponad 100 lat temu oba brzegi zostały połączone pierwszym mostem. Dziś jest ich znacznie więcej i stanowią nie tylko połączenie komunikacyjne między Budą i Pesztem, ale także ciekawą atrakcję turystyczną.

Most Łańcuchowy

Most jest najstarszym połączeniem obu brzegów Dunaju w Budapeszcie, w czasach jego budowy był to również pierwszy kamienny most na Dunaju w granicach ówczesnych Węgier. Jego budowa trwała 10 lat, od 1839 do 1849 roku. Inicjatorem powstania mostu był István Széchenyi, polityk węgierski, a jego pamięć uczczono nadając mostowi jego imię. Najbardziej spektakularnym wydarzeniem podczas budowy było podwieszenie charakterystycznego łańcucha w 1848 roku. Łańcuch spoczywał wówczas na rusztowaniach na wodzie, skąd mogli go obserwować zaproszeni goście, w tym Széchenyi. Oprócz łańcucha najbardziej rozpoznawalnym elementem są kamienne lwy strzegące wejścia na most po obu stronach.

Most Małgorzaty

Most łączy bulwary po stronie Budy i Pesztu z Wyspą Małgorzaty. Budowano go w latach 1872-1876. To najbardziej „francuski” z mostów w Budapeszcie. Wykonano go według projektu francuskiego inżyniera, jego architektura nawiązuje do stylu paryskich mostów, a stalowa ażurowa konstrukcja została w całości wykonana we Francji. Most został zniszczony w czasie II wojny światowej, a następnie odbudowany w unowocześnionej wersji, z szerszymi pasami ruchu.

Most Wolności

Zbudowany w latach 1894-1896 Most Wolności jest najkrótszym mostem na Dunaju. Znajduje się w okolicach Góry Gellerta. Jest to bogato zdobiony most kratowy, którego najbardziej charakterystyczną dekoracją są rzeźby turuli – mitycznych ptaków, które miały przyprowadzić Madziarów na teren obecnych Węgier. Podobna rzeźba turula znajduje się także w pobliżu zamku w Budzie. Most został odbudowany jako pierwszy po II wojnie światowej, stąd jego nazwa.

Most Elżbiety

Most został nazwany na cześć węgierskiej królowej Elżbiety, zamordowanej w Genewie przez szaleńca. Zbudowano go niemal równocześnie z Mostem Wolności, w latach 1897-1903. W momencie powstania był jedynym mostem na świecie o tak długim przęśle, rozciągającym się pomiędzy dwoma brzegami Dunaju na odległość aż 290 metrów. Przed wojną most wyglądał zupełnie inaczej niż obecnie, był bogato zdobiony, jednak z dawnej konstrukcji zachował się tylko jeden pylon mostu. W 1960 most odbudowano, znacznie poszerzając oba pasy jezdni.

Dodatkowe media
Zdjęcia: 
Most Łańcuchowy

Lokalizacja

Przeglądanie tej mapy wymaga Javascript.