Zabytkowe mosty na Dunaju

Budapeszt jest przecięty szerokim korytem Dunaju. Rzeka zawsze miała dla miasta duże znaczenie, ale była także naturalną granicą rozdzielającą dwie jego części – Budę i Peszt. Dopiero nieco ponad 100 lat temu oba brzegi zostały połączone pierwszym mostem. Dziś jest ich znacznie więcej i stanowią nie tylko połączenie komunikacyjne między Budą i Pesztem, ale także ciekawą atrakcję turystyczną.
Most Łańcuchowy
Most jest najstarszym połączeniem obu brzegów Dunaju w Budapeszcie, w czasach jego budowy był to również pierwszy kamienny most na Dunaju w granicach ówczesnych Węgier. Jego budowa trwała 10 lat, od 1839 do 1849 roku. Inicjatorem powstania mostu był István Széchenyi, polityk węgierski, a jego pamięć uczczono nadając mostowi jego imię. Najbardziej spektakularnym wydarzeniem podczas budowy było podwieszenie charakterystycznego łańcucha w 1848 roku. Łańcuch spoczywał wówczas na rusztowaniach na wodzie, skąd mogli go obserwować zaproszeni goście, w tym Széchenyi. Oprócz łańcucha najbardziej rozpoznawalnym elementem są kamienne lwy strzegące wejścia na most po obu stronach.
Most Małgorzaty
Most łączy bulwary po stronie Budy i Pesztu z Wyspą Małgorzaty. Budowano go w latach 1872-1876. To najbardziej „francuski” z mostów w Budapeszcie. Wykonano go według projektu francuskiego inżyniera, jego architektura nawiązuje do stylu paryskich mostów, a stalowa ażurowa konstrukcja została w całości wykonana we Francji. Most został zniszczony w czasie II wojny światowej, a następnie odbudowany w unowocześnionej wersji, z szerszymi pasami ruchu.
Most Wolności
Zbudowany w latach 1894-1896 Most Wolności jest najkrótszym mostem na Dunaju. Znajduje się w okolicach Góry Gellerta. Jest to bogato zdobiony most kratowy, którego najbardziej charakterystyczną dekoracją są rzeźby turuli – mitycznych ptaków, które miały przyprowadzić Madziarów na teren obecnych Węgier. Podobna rzeźba turula znajduje się także w pobliżu zamku w Budzie. Most został odbudowany jako pierwszy po II wojnie światowej, stąd jego nazwa.
Most Elżbiety
Most został nazwany na cześć węgierskiej królowej Elżbiety, zamordowanej w Genewie przez szaleńca. Zbudowano go niemal równocześnie z Mostem Wolności, w latach 1897-1903. W momencie powstania był jedynym mostem na świecie o tak długim przęśle, rozciągającym się pomiędzy dwoma brzegami Dunaju na odległość aż 290 metrów. Przed wojną most wyglądał zupełnie inaczej niż obecnie, był bogato zdobiony, jednak z dawnej konstrukcji zachował się tylko jeden pylon mostu. W 1960 most odbudowano, znacznie poszerzając oba pasy jezdni.
- Zaloguj się aby dodać komentarz